Jakou zvolit tuhost matrace?

tuhost

Je na každém jednotlivci, jestli upřednostňuje velmi měkké spaní nebo dává přednost spíše asketickému tvrdšímu spočinutí.

Přírodní matrace do postele si každý volí individuálně. Měl by však dbát na rady profesionálů a nespoléhat se na pocity při zkoušení přírodní matrace v obchodě. Pří výběru té správné přírodní matrace pro vás vám třeba pomohou i následující rady.

Jak na to?

Pro matrace z přírodních materiálů a futony do postele existuje velice jednoduchá poučka:

Jestliže spíme a používáme hodně měkké matrace a futony – přírodní matrace bez jádra, měli bychom mít velice uvědomělou páteř a bezproblémová záda, jelikož se svaly uvolní, šlachy zcela ochabnou a tělo se dostává k pasivní relaxaci. Po takovém probuzení by měl následovat strečink, čili aktivující protažení.

Jestliže spíme a používáme hodně pevné matrace a futony – přírodní matrace, šlachy zůstávají zapnuty v aktivní relaxaci a uvolňují se pouze svaly. Ráno je pak člověk čerstvější, ale může dojít k otlačení svalů a kostí.

Obecně platí, že čím je člověk starší, měl by mít tužší matraci, která jeho tělu poskytne dostatečnou ortopedickou oporu.

Pokud trpíte deformací páteře a bolestmi zad, nedoporučujeme používat například matrace z paměťové pěny, které "zafixují" páteř včetně deformace a nepomáhají tělu k nápravě.

Nikdy si nevybírejte dle pocitu. Nechte si při výběru matrace poradit od profesionála, který vám vysvětlí na co si dát pozor, co vše vzít v pozat při výběru matrace a co od matrace očekávat. Tuhost matrace je obecně přímo spjata s její nosností. Pokud si tedy budete pořizovat matraci, je třeba vzít v potaz především tři základní věci:

- váš věk

- vaši tělesnou hmotnost

- váš zdravotní stav

Nosnost přírodní matrace totiž přímo ovlivňuje míru propadu těla do matrace. Příliš měkká přírodní matrace pro člověka s vyšší hmotností bude znamenat, že se do matrace více zaboří a tím bude nadměrně namáhat svou páteř nepřirozeným prohnutím. Naopak pro člověka s nižší hmotností bude příliš tuhá přírodní matrace znamenat, že se téměř vůbec do matrace nezaboří, a tím bude svou páteř namáhat opačným směrem v nepřirozené poloze. Proto je velice důležité, aby míra zaboření byla optimální k tělesné hmotnosti uživatele a byla dobře zvolena tuhost pořizavané přírodní matrace.

Přírodní matrace je dobrá investice do zdravého spánku pro lidi s alergiemi, nadváhou a pro ty, které zdravé spaní, záda bez bolestí, návrat k přírodním materiálům a boj proti stresu dnešní přetechnizované doby nejsou jenom prázdná hesla a klišé.

Spánek zabere člověku kolem třetiny života. Je nedílnou, nutně relaxační a povinně regenerační součástí nás samých. Myslete na to při výběru kvalitní přírodní matrace.